Blog

Pokrzywa

pokrzywa - majowa królowa
pokrzywa zwyczajna

Tradycyjni zielarze i zielarki, jak i później lekarze zalecali pokrzywę jako doskonały środek wzmacniający, odżywczy i tonizujący organizm. Kiedy nadchodziła wiosna należało zbierać młode liście i dodawać do sałatek, herbatek, zup i w ten sposób ostatecznie obudzić soki organiczne, zwiększyć chęć do życia i wyjść z zimowego snu.

Pokrzywa w medycynie ludowej była wykorzystywana w zapobieganiu kamicy moczowej, w leczeniu skąpomoczu, stanu zapalnego nerek, pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych. Pomaga usunąć nagromadzone złogi wody w organizmie, które powodują obrzęki stóp, rąk, twarzy, czy powiek. Pokrzywa ochrania nerki. Jest szczególnie wskazana osobom z długotrwałym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno liście jak i korzenie pokrzywy obniżają ciśnienie tętnicze krwi co wynika z ich działania moczopędnego.

Pokrzywa 𝘄𝘀𝗽𝗼𝗺𝗮𝗴𝗮 𝗹𝗲𝗰𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝗼𝘀𝘁𝗲𝗼𝗽𝗼𝗿𝗼𝘇𝘆 dzięki posiadaniu w swym składzie bogactwa wapnia i krzemu. Z tych samych powodów jest nieoceniona przy złamaniach kości. Wzmacnia kości i wspomaga odnowienie chrząstki stawowej.

Zastrzyk energii

Pokrzywa jest nieocenioną pomocą w przypadku wyczerpania organizmu długotrwałymi chorobami czy stresem. Wzmacnia układ odpornościowy. Wspomaga proces niszczenia chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Herbatka z pokrzywy oczyszcza nasz przewód pokarmowy. Właśnie krzem i to w naturalnej postaci jest odpowiedzialny za obieg energii w organizmie. A doskonałym źródłem krzemu jest właśnie pokrzywa.

herbata z pokrzywy
herbata z pokrzywy

Działanie krwiotwórcze

Powszechnie już wiadomo, że roślina ta nie ustępuje, a nawet przewyższa preparaty żelaza w krwiotwórczym działaniu. Zaleca się jej stosowanie przy leczeniu anemii, przy krwawieniach, w stanach osłabienia, nie tylko u dorosłych, także u dzieci. Sok z pokrzywy jest cudownym lekarstwem dzięki zawartości łatwo przyswajalnego żelaza, miedzi, kwasu foliowego i witaminy K, czyli najważniejszych składników biorących udział w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi.

Pokrzywa jest ogromnie pomocna po kuracjach antybiotykami.

Pomaga przywrócić równowagę biologiczną organizmu i uzupełnia niedobory wypłukanych z organizmu minerałów podczas choroby. Pomaga pozbyć się flegmy z narządów oddechowych i oczyszcza zatoki. Pokrzywa oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego, co jest ogromnie pomocne przy leczeniu dny moczanowej. Oczyszczanie organizmu jest szczególnie ważne dla osób, które długotrwale przyjmują leki czy też jedzą pożywienie zawierające chemiczne dodatki.

Pokrzywa zaraz po czosnku i cebuli 𝗵𝗮𝗺𝘂𝗷𝗲 𝘁𝘄𝗼𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗲 𝘀𝗶𝗲̨ 𝘇𝗮𝗸𝗿𝘇𝗲𝗽𝗼́𝘄 𝗸𝗿𝘄𝗶. I ze względu na to, że jest źródłem krzemu hamuje odkładanie się blaszek miażdżycowych.

Na włosy i paznokcie

pokrzywa na paznokcie
pokrzywa na paznokcie

Dzięki zawartości karotenu, kwasu pantotenowego, krzemu, magnezu, siarki, cynku, manganu i wapnia 𝘄𝘇𝗺𝗮𝗰𝗻𝗶𝗮 𝘄ł𝗼𝘀𝘆 i ich poprawia wygląd. Najlepiej wówczas stosować pokrzywę wewnętrznie i zewnętrznie. Korzystnie wpływa także na stan naszej cery i paznokci.

Pokrzywa dzięki zawartości sekretyny – która aktywizuje pracę trzustki oraz wpływa na produkcję żółci przez wątrobę, ułatwia i reguluje trawienie. Przez to jest pomocna dla osób, które pragną zgubić zbędne kilogramy.

A teraz jak stosować

Pokrzywę należy zbierać przed kwitnieniem. Jeśli natraficie na miejsce gdzie jest koszona to możecie ją zbierać cały rok. Zbierajcie tzw. topy czyli 3-4 najwyższe listki wraz z łodygą.

Ze świeżego ziela można zrobić napar: 1/4 – 1/3 szklanki ziela zalać wrzątkiem i parzyć 15 pod przykryciem. Następnie odcedzić i popijać w ciągu dnia.

Analogicznie możecie postępować z wysuszonym zielem. Tylko pamiętajcie, że susz zmniejsza swoją objętość i należy go mniej zużyć do przygotowania naparu.

Ci, którzy posiadają wyciskarkę wolnoobrotową mogą się pokusić o zrobienie soku. Taki zielony shot z rana dodaje mnóstwo energii.

Polecam też zrobić papkę pokrzywową, która ma właściwości oczyszczające i wzmacniające organizm po zimie i chorobach. Świeże liście pokrzywy wrzucam do blendera i dodaję tyle wody żeby po zmiksowaniu uzyskać półpłynną masę. Codziennie robię świeżą porcję ale taką papkę można zamrozić w pojemnikach po 150 ml. Mikstura ta ze względu na dużą zawartość krzemionki, żelaza i innych mikroelementów oraz witamin poprawia działanie układu moczowego i jelit. Dodatkowo doskonale wpływa na kondycję włosów i paznokci.

koktajl z pokrzywy
alternatywą jest też koktajl z pokrzywy

Ja oczywiście nie byłabym sobą gdybym nie zrobiła octu z pokrzywy, znajdziecie go tutaj

Przekonani? Dajcie znać co jeszcze innego robicie z pokrzywy, czy zbieracie i kiedy idziecie nazbierać 😉 albo po prostu, że czytacie.

Do następnego posta. Buziaki😘

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *