Blog

baner www (49)

Glistnik jaskółcze ziele

Jedna jaskółka wiosny nie czyni… jaskółcze ziele już tak

Glistnik jaskółcze ziele to magiczna roślina, która kwitnie od maja do października. Jej nazwa wzięła się z tego, że zakwita wraz z przylotem jaskółek na wiosnę oraz przekwita wtedy, kiedy jaskółki odlatują.

Ziele posiada wyprostowaną, mocną, okrągłą i pustą w środku łodygę pokrytą włoskami, która po przełamaniu sączy się ciemno-żółtym lub pomarańczowym gęstym płynem. Na końcu łodygi znajdują się żółte kwiaty z wystającymi pręcikami. Liście są zielone a od spodu sinawe z delikatnymi włoskami.

pomarańczowy sok ukazujący się po przełamaniu gałązki

Występowanie

Ziele to występuje głównie w lasach oraz nad brzegami wód i strumieni. Są duże szanse na to, że jeśli znajdziecie glistnik to niedaleko jest go więcej. Łatwo się sieje ponieważ jego nasiona roznoszone są min przez mrówki. Ja przyniosłam do ogrodu jeden kwiat a teraz mam ich kilkanaście i to w jego najróżniejszych częściach. Nie na darmo jest powiedzenie: pracowity jak mrówka🐜

…od spodu liście są sinawe z delikatnymi włoskami

Surowiec zielarski

Surowcem zielarskim glistnika jest całe ziele lub też korzeń, które są dostępne praktycznie cały rok ponieważ roślina nie zasycha. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o ziele to trzeba je zbierać w okresie kwitnienia i owocowania, najlepiej w maju i czerwcu. Ziele należy suszyć w temperaturze nie przekraczającej 60 stopni Celsjusza.

Przeciwskazania

Glistnik jaskółcze ziele posiada około 20 alkaloidów izochinolinowych, (większość z nich zawarta jest w soku mlecznym) co czyni go rośliną, którą łatwo się zatruć.

Spożycie większej ilości tej rośliny może się skończyć pieczeniem w ustach i przełyku, mdłościami, zawrotami głowy, bolesnymi lub nawet krwawymi biegunkami i bólem brzucha a według niektórych źródeł w skrajnych przypadkach nawet zaburzeniami świadomości. W przypadku dzieci zarejestrowano przypadki śmiertelne.

Skutecznym środkiem osłaniającym w zatruciu glistnikiem jest chude mleko oraz białko jaja kurzego. Przeciwwskazania do stosowania preparatów z glistnika to przede wszystkim ciąża (skurcze macicy), zaćma, jaskra oraz stosowanie leków zawierających atropinę, pochodne i tym podobne. Dodatkowym przeciwwskazaniem według wielu źródeł jest czynna choroba wrzodowa żołądka i przewodu pokarmowego.

Stosując glistnik w rozsądnych dawkach ziele to jest rośliną o szerokim wachlarzu działań leczniczych w zależności od sposobu przygotowania i sposobu podania.

Zastosowanie glistnika jaskółcze ziele

Lista korzyści prozdrowotnych glistnika stosowanego wewnętrznie jest bardzo (bardzo) długa. Działa on silnie uspokajająco i odprężająco, obniża napięcie mięśni, rozszerza naczynia krwionośne (w tym wieńcowe) obniżając ciśnienie, działa przeciwbólowo, lekko znieczulająco i narkotycznie, przeciwuczuleniowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, pierwotniakobójczo, przeciwzapalnie, według wielu źródeł przeciwnowotworowo, silnie żółciopędnie, reguluje przemianę materii, odtruwa organizm, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza bóle jajników i bolesne krwawienia w okresie przedmiesiączkowym i miesiączkowym a ponadto w swoim działaniu znieczulającym działa morfinopodobnie, ale dużo słabiej i bez efektu euforii.

Glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium maius)

Uff, przebrnęliście? Co ciekawe glistnik zabija bakterie Gram-dodatnie czyli na przykład bakterie gruźlicy czy gronkowca złocistego a także ogranicza rozprzestrzenianie wirusa brodawczaka ludzkiego (opryszczki).

Receptury

Na koniec jeszcze kilka ciekawszych receptur na preparaty z glistnika zaczerpniętych ze strony dr Różańskiego:

Intrakt glistnikowy na zmiany trądzikowe:

 • rozdrobnione ziele glistnika – pół szklanki;
 • etanol 40% – 400ml;

Alkohol podgrzać i zalać nim ziele; wytrawiać 10 dni, przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dziennie po 10ml w 50 ml wody. Zewnętrznie przemywać zmienione miejsce 3 razy dziennie.

Ekstrakt glicerynowy w przypadku bolesnych kolek, zaparć, kamicy moczowej i żółciowej

 • 1 łyżka rozdrobnionego świeżego ziele glistnika,
 • 30 ml gliceryny,
 • 15 ml alkoholu 40%.

Całość wymieszać, wytrawiać 7 dni i przefiltrować. Stosować 3-4 razy dziennie po 10 ml rozcieńczone z wodą lub sokiem. Dr Różański określa to jako silny lek.

 • rozdrobnione ziele glistnika – pół szklanki;
 • etanol 40% – 400ml;

Napar z glistnika działa uspokajająco, odprężająco, obniża ciśnienie krwi, przy problemach z trawieniem

 • 1 łyżka rozdrobnionego ziela glistnika,
 • 2 szklanki wody

Wodę zagotować; ziele zalać wrzątkiem, odstawić na 30 minut i przecedzić. Stosować 3-4 razy dziennie po 100-150 ml.

Maść z glistnika jaskółcze ziele

skuteczna w przypadku schorzeń o podłożu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym oraz alergicznym. Leczy skórę trądzikową, normalizuje aktywność gruczołów łojowych – ograniczając wydzielania sebum, łagodzi stany zapalne, podrażnienia, przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry.

kwitnące ziele glistnika jaskółcze ziele
kwitnące ziele glistnika jaskółcze ziele
 • 1 szklanka rozdrobnionego świeżego ziela,
 • 200 g smalcu gęsiego,
 • 100 g oleju kokosowego

Świeże ziele spryskać spirytusem, odstawić na ok. 20-30min. Po tym czasie glistnik wrzucić do rondelka, dodać tłuszcze i macerować (podgrzewać na małym ogniu) przez około 2 godziny. Następnego dnia podgrzewanie powtórzyć. Następnie przecedzić przez sito lub gazę do wyparzonych słoiczków i poczekać aż ostygnie. Przechowywać w lodówce.

Aby pozbyć się kurzajek i brodawek należy nakładać świeży sok z zioła bezpośrednio na miejsce zmienione dwa razy dziennie od kilku do kilkunastu dni. Przez okres stosowania staramy się aby miejsce zmienione miało jak najmniej kontaktu z wodą.

I odrobina magii

glistnik jaskółcze ziele i mój kochany rudzielec

Glistnik jaskółcze ziele to jedno z najbardziej popularnych i cenionych ziół w magii. Używana chętnie przez wiedźmy, wiedźminów, szamanów, szeptuchy, po dziś dzień często wykorzystywana w magii rytualnej i uzdrawiającej. Poczarujecie?

 • Kto nosi przy sobie ziele jaskółcze, ten potrafi łagodzić kłótnie i ma przewagę nad wrogami.
 • Roślina zapewnia nam także ochronę podczas podroży.
 • Posmarowane drzwi bądź progu sokiem Jaskółczego Ziela chroni przed najściem niepowołanych osób i niechcianych gości.
 • Palenie ziela w kadzielnicy stymuluje pamięć i ułatwia zdobywanie wiedzy, a palone  podczas rytuałów wzmacnia zaklęcia.
 • Medytacja w towarzystwie ziela jest pomocna w uziemieniu i pomaga połączyć się z matką ziemią i jej mocą.
 • Zabrana na egzamin zdobywa dla nas pozytywne nastawienie egzaminatorów i potrafi wspomóc w osiągnięciu dobrych wyników.
 • Zabrana do sądu bądź urzędu pomoże w szybkim i  pozytywnym rozpatrzeniu naszej sprawy, bądź uzyskaniu łagodniejszego wyroku.
 • Zasuszona roślina, zawieszona w woreczku w samochodzie zapewnia bezpieczną jazdę i niemożliwość kradzieży.
 • Noszona przy sobie ochrania przed fałszywszymi ludźmi.

Mam nadzieję, że zachęciłam Was do poszukiwań tej cudownej rośliny. Pamiętajcie, aby korzystać z jej dobrodziejstw z głową. Jak powiedział Paracelsus, lekarz i przyrodnik uważany za ojca medycyny nowożytnej i toksykologii:

Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To dawka czyni substancję trucizną

Buziaki i do następnego razu😘

Zapraszam do bezpłatnej konsultacji. Wypełnijcie krótki formularz i kliknijcie link poniżej a ja odezwę się w ciągu 24h.