Glistnik jaskółcze ziele
Jedna jaskółka wiosny nie czyni… jaskółcze ziele już tak
Glistnik jaskółcze ziele to magiczna roślina, która kwitnie od maja do października. Jej nazwa wzięła się z tego, że zakwita wraz z przylotem jaskółek na wiosnę oraz przekwita wtedy, kiedy jaskółki odlatują.
Ziele posiada wyprostowaną, mocną, okrągłą i pustą w środku łodygę pokrytą włoskami, która po przełamaniu sączy się ciemno-żółtym lub pomarańczowym gęstym płynem. Na końcu łodygi znajdują się żółte kwiaty z wystającymi pręcikami. Liście są zielone a od spodu sinawe z delikatnymi włoskami.
Występowanie
Ziele to występuje głównie w lasach oraz nad brzegami wód i strumieni. Są duże szanse na to, że jeśli znajdziecie glistnik to niedaleko jest go więcej. Łatwo się sieje ponieważ jego nasiona roznoszone są min przez mrówki. Ja przyniosłam do ogrodu jeden kwiat a teraz mam ich kilkanaście i to w jego najróżniejszych częściach. Nie na darmo jest powiedzenie: pracowity jak mrówka🐜
Surowiec zielarski
Surowcem zielarskim glistnika jest całe ziele lub też korzeń, które są dostępne praktycznie cały rok ponieważ roślina nie zasycha. Warto jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o ziele to trzeba je zbierać w okresie kwitnienia i owocowania, najlepiej w maju i czerwcu. Ziele należy suszyć w temperaturze nie przekraczającej 60 stopni Celsjusza.
Przeciwskazania
Glistnik jaskółcze ziele posiada około 20 alkaloidów izochinolinowych, (większość z nich zawarta jest w soku mlecznym) co czyni go rośliną, którą łatwo się zatruć.
Spożycie większej ilości tej rośliny może się skończyć pieczeniem w ustach i przełyku, mdłościami, zawrotami głowy, bolesnymi lub nawet krwawymi biegunkami i bólem brzucha a według niektórych źródeł w skrajnych przypadkach nawet zaburzeniami świadomości. W przypadku dzieci zarejestrowano przypadki śmiertelne.
Skutecznym środkiem osłaniającym w zatruciu glistnikiem jest chude mleko oraz białko jaja kurzego. Przeciwwskazania do stosowania preparatów z glistnika to przede wszystkim ciąża (skurcze macicy), zaćma, jaskra oraz stosowanie leków zawierających atropinę, pochodne i tym podobne. Dodatkowym przeciwwskazaniem według wielu źródeł jest czynna choroba wrzodowa żołądka i przewodu pokarmowego.
Stosując glistnik w rozsądnych dawkach ziele to jest rośliną o szerokim wachlarzu działań leczniczych w zależności od sposobu przygotowania i sposobu podania.
Zastosowanie glistnika jaskółcze ziele
Lista korzyści prozdrowotnych glistnika stosowanego wewnętrznie jest bardzo (bardzo) długa. Działa on silnie uspokajająco i odprężająco, obniża napięcie mięśni, rozszerza naczynia krwionośne (w tym wieńcowe) obniżając ciśnienie, działa przeciwbólowo, lekko znieczulająco i narkotycznie, przeciwuczuleniowo, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, pierwotniakobójczo, przeciwzapalnie, według wielu źródeł przeciwnowotworowo, silnie żółciopędnie, reguluje przemianę materii, odtruwa organizm, wzmaga wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza bóle jajników i bolesne krwawienia w okresie przedmiesiączkowym i miesiączkowym a ponadto w swoim działaniu znieczulającym działa morfinopodobnie, ale dużo słabiej i bez efektu euforii.
Uff, przebrnęliście? Co ciekawe glistnik zabija bakterie Gram-dodatnie czyli na przykład bakterie gruźlicy czy gronkowca złocistego a także ogranicza rozprzestrzenianie wirusa brodawczaka ludzkiego (opryszczki).
Receptury
Na koniec jeszcze kilka ciekawszych receptur na preparaty z glistnika zaczerpniętych ze strony dr Różańskiego:
Intrakt glistnikowy na zmiany trądzikowe:
- rozdrobnione ziele glistnika – pół szklanki;
- etanol 40% – 400ml;
Alkohol podgrzać i zalać nim ziele; wytrawiać 10 dni, przefiltrować. Zażywać 3-4 razy dziennie po 10ml w 50 ml wody. Zewnętrznie przemywać zmienione miejsce 3 razy dziennie.
Ekstrakt glicerynowy w przypadku bolesnych kolek, zaparć, kamicy moczowej i żółciowej
- 1 łyżka rozdrobnionego świeżego ziele glistnika,
- 30 ml gliceryny,
- 15 ml alkoholu 40%.
Całość wymieszać, wytrawiać 7 dni i przefiltrować. Stosować 3-4 razy dziennie po 10 ml rozcieńczone z wodą lub sokiem. Dr Różański określa to jako silny lek.
- rozdrobnione ziele glistnika – pół szklanki;
- etanol 40% – 400ml;
Napar z glistnika działa uspokajająco, odprężająco, obniża ciśnienie krwi, przy problemach z trawieniem
- 1 łyżka rozdrobnionego ziela glistnika,
- 2 szklanki wody
Wodę zagotować; ziele zalać wrzątkiem, odstawić na 30 minut i przecedzić. Stosować 3-4 razy dziennie po 100-150 ml.
Maść z glistnika jaskółcze ziele
skuteczna w przypadku schorzeń o podłożu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym oraz alergicznym. Leczy skórę trądzikową, normalizuje aktywność gruczołów łojowych – ograniczając wydzielania sebum, łagodzi stany zapalne, podrażnienia, przyspiesza proces gojenia i regeneracji skóry.
- 1 szklanka rozdrobnionego świeżego ziela,
- 200 g smalcu gęsiego,
- 100 g oleju kokosowego
Świeże ziele spryskać spirytusem, odstawić na ok. 20-30min. Po tym czasie glistnik wrzucić do rondelka, dodać tłuszcze i macerować (podgrzewać na małym ogniu) przez około 2 godziny. Następnego dnia podgrzewanie powtórzyć. Następnie przecedzić przez sito lub gazę do wyparzonych słoiczków i poczekać aż ostygnie. Przechowywać w lodówce.
Aby pozbyć się kurzajek i brodawek należy nakładać świeży sok z zioła bezpośrednio na miejsce zmienione dwa razy dziennie od kilku do kilkunastu dni. Przez okres stosowania staramy się aby miejsce zmienione miało jak najmniej kontaktu z wodą.
I odrobina magii
Glistnik jaskółcze ziele to jedno z najbardziej popularnych i cenionych ziół w magii. Używana chętnie przez wiedźmy, wiedźminów, szamanów, szeptuchy, po dziś dzień często wykorzystywana w magii rytualnej i uzdrawiającej. Poczarujecie?
- Kto nosi przy sobie ziele jaskółcze, ten potrafi łagodzić kłótnie i ma przewagę nad wrogami.
- Roślina zapewnia nam także ochronę podczas podroży.
- Posmarowane drzwi bądź progu sokiem Jaskółczego Ziela chroni przed najściem niepowołanych osób i niechcianych gości.
- Palenie ziela w kadzielnicy stymuluje pamięć i ułatwia zdobywanie wiedzy, a palone podczas rytuałów wzmacnia zaklęcia.
- Medytacja w towarzystwie ziela jest pomocna w uziemieniu i pomaga połączyć się z matką ziemią i jej mocą.
- Zabrana na egzamin zdobywa dla nas pozytywne nastawienie egzaminatorów i potrafi wspomóc w osiągnięciu dobrych wyników.
- Zabrana do sądu bądź urzędu pomoże w szybkim i pozytywnym rozpatrzeniu naszej sprawy, bądź uzyskaniu łagodniejszego wyroku.
- Zasuszona roślina, zawieszona w woreczku w samochodzie zapewnia bezpieczną jazdę i niemożliwość kradzieży.
- Noszona przy sobie ochrania przed fałszywszymi ludźmi.
Mam nadzieję, że zachęciłam Was do poszukiwań tej cudownej rośliny. Pamiętajcie, aby korzystać z jej dobrodziejstw z głową. Jak powiedział Paracelsus, lekarz i przyrodnik uważany za ojca medycyny nowożytnej i toksykologii:
Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. To dawka czyni substancję trucizną
Buziaki i do następnego razu😘
Zapraszam do bezpłatnej konsultacji. Wypełnijcie krótki formularz i kliknijcie link poniżej a ja odezwę się w ciągu 24h.