Blog

baner www (40)

Śledziennica skrętolistna

Śledziennica skrętolistna uwielbia stanowiska zacienione i wilgotne. Szukajcie jej w lasach, na torfowiskach, nad strumieniami i jeziorami, w wilgotnych zaroślach i zacienionych wąwozach. Roślina osiąga wysokość 5-10 cm. Ma żółto-zielone kwiaty i kwitnie od marca do maja. W Polsce oprócz śledziennicy skrętolistnej występuje również śledziennica naprzeciwlistna. U mnie w Beskidach spotyka się tę pierwszą czyli skrętolistną. Obie rośliny posiadają podobne właściwości lecznicze i kosmetyczne.

Surowcem leczniczym jest kwitnące ziele. Można je suszyć w cieniu lub ogrzanym piekarniku do 50 stopni C. Cenne jest także świeże ziele z którego sporządzany jest sok, macerat i nalewka.

śledziennica uwielbia takie zacienione wąwozy

Śledziennica na śledzionę

Dawniej śledziennicę stosowano w leczeniu zaburzeń trawiennych związanych z wątrobą i osłabioną aktywnością śledziony (stąd nazwa). Najbardziej wsławiła jako lekarstwo skuteczne przy niedrożności dróg żółciowych, żółtaczce, zapaleniu, zwłóknieniu i marskości wątroby. Działa wzmacniająco podczas infekcji wirusowych, stanów zapalnych układu moczowego i narządów płciowych.

Wyciągi ze śledziennicy aktywują układ odpornościowy, szczególnie limfocyty. Oprócz tego ma udowodnione działanie antywirusowe i antynowotworowe.

Zbawienne działanie na skórę

Preparaty ze śledziennicy powinny stosować osoby cierpiące na trądzik różowaty oraz trądzik młodzieńczy. Polecam stosować zioło zarówno wewnętrznie (w postaci naparów), jak i zewnętrznie (jako tonik lub maseczkę – o tym przeczytacie na blogu).

Podając za dr Różańskim wyciąg alkoholowy ze śledziennicy hamuje obrzęk i stan zapalny jajników, jąder, macicy i jajowodów. Redukuje stany zapalne i obrzęk prostaty.

Nalewka ze śledziennicy:

Rozdrobniony susz lub świeże ziele zalać 40-60% alkoholem albo czerwonym wytrawnym winem. Proporcje 1:5 ziela do płynu. Macerować 2 tygodnie, przecedzić.

Dawkowanie:

  • nalewkę na wódce zażywać 2 razy dziennie po 5-10 ml,
  • nalewkę na winie: po małym kieliszku 1 raz dziennie.

Kuracja nalewkami trwa 1 miesiąc i należy ją powtarzać co kwartał.

śledziennica skrętolistna - leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku różowatego
śledziennica skrętolistna wspomaga leczenie atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku różowatego

Wyciąg alkoholowy i stężony napar zmniejsza powiększone węzły chłonne i przyczynia się do szybszego oczyszczenia układu limfatycznego. Śledziennicę warto więc stosować podczas wiosennych kuracji oczyszczająco-odtruwających.

Macerat śledziennicowy:

1 szklankę zmielonego świeżego ziela zalać 1 szklanką przegotowanej wody. Odstawić na 6-8 godzin, przecedzić. Na każdą szklankę uzyskanego maceratu dać 1 szklankę wódki lub rumu, wymieszać, zakręcić w butelkach z ciemnego szkła i przechowywać w ciemnym miejscu.

Zażywać podobnie jak nalewkę.

Na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu

Wodne wyciągi z ziela wzmagają diurezę (wytwarzanie i wydalanie moczu), odkażają układ moczowy. Napar z ziela poprawia trawienie.

Napar z ziela śledziennicy:

1-2 łyżki suchego rozdrobnionego ziela lub 4 łyżki świeżego zmielonego ziela zalać 1 szklanką wrzątku. Po 30 minutach przecedzić.

Dawkowanie: pić 2 razy dziennie po 1 szklance, przez 2-4 tygodnie. Przy zapaleniu pęcherza i dróg moczowych  pić po szklance naparu co 6 godzin przez 1 tydzień.

Powtarzać co kwartał.

Pora budzić się po wiośnie

Zakochałam się w tym zielu w zeszłym roku podczas spaceru zielarskiego organizowanego przez Dom Przyrodnika w Hażlachu. W tym roku odkryłam własną „plantację” śledziennicy w pobliskim lesie. Od kilku dni raczę się naparem i czuję, że budzę się ze snu zimowego.

I nie będę ukrywać, że kocham śledziennicę miłością wielką również za jej właściwości kosmetyczne. Na blogu poczytajcie co dobrego możecie ukręcić w swojej kuchni. Jak mam w zwyczaju powtarzać: Wasza skóra będzie Wam za to wdzięczna🌝

Buziaki i do następnego razu😘

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *